Wakacje 2018 w Toruniu – piekna starówka, muzeum piernika oraz restauracja z kuchnią włoską

Przyjęło się, że urlop planujemy daleko od domu, przy czym to daleko to co najmniej sto kilometrów. Tymczasem niedaleko Bydgoszczy leży miasto, które aż prosi, by spędzić w nim chociaż tydzień. Toruń, bo o nim mowa, obfituje w tak wiele atrakcji turystycznych, że grzechem byłoby nie skorzystać z okazji.

Za wakacjami w Toruniu przemawia między innymi odległość. Miasto położone jest zaledwie 45 kilometrów od Bydgoszczy. Podróż samochodem trwa zaledwie godzinę. Niewiele więcej czasu potrzeba, by przejechać z Bydgoszczy do Torunia autobusem lub pociągiem. Niewielka odległość to także dobry argument za wybraniem się do miasta Mikołaja Kopernika na jednodniową wycieczkę.

Sercem Torunia jest Rynek Starego Miasta i sąsiadujący z nim Ratusz. Zbudowano go w bardzo osobliwy sposób, starając się zachować analogię do kalendarza. Znajdziemy tu więc 12 sal, 52 komnaty i 365 okien. Aby liczba okien była zgodna z liczbą dni w roku przestępnym, raz na cztery lata wykuwano i zamurowywano dodatkowe okno. W Ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe, a przed budynkiem stoi pomnik najsłynniejszego mieszkańca miasta – Mikołaja Kopernika.

Toruń jako jedno z niewielu, jeśli nie jedyne miasto, nie został zniszczony w okresie wojny. Zabytki, które mamy okazję podziwiać, nie były odbudowywane, pochodzą dokładnie z epok, na które wyglądają. Większość staromiejskich kamienic pochodzi z okresu Gotyku, zachwycają strzelistymi oknami, wysokimi sklepieniami i kunsztownym wykończeniem wnętrz. W Toruniu zachowało się aż kilkaset średniowiecznych kamienic.

Słynne toruńskie pierniki to nie mit. Miasto faktycznie specjalizowało się i nadal specjalizuje w wypiekaniu smakołyków. Toruński piernik doczekał się nawet własnego muzeum. W Żywym Muzeum Piernika można nie tylko poznać tajniki dawnego wypieku słodkości, ale także spróbować swoich sił w sztuce cukierniczej. Oczywiście wypieki produkowane są na bazie średniowiecznej receptury i z użyciem pradawnych narzędzi.

Całodzienna wycieczka może okazać się męcząca, dlatego warto udać się do dobrej restauracji na obiad. W Toruniu nie brak miejsc, gdzie można smacznie i niedrogo zjeść. Miłośnicy kuchni włoskiej powinni wstąpić do jednej z położonych na Starym Mieście restauracji Stare Metropolis (www.staremetropolis.pl). Podaje się tu dania kuchni włoskiej, komponowane na bazie produktów importowanych z Włoch. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie makarony są wyrabiane na miejscu. Wizyta w restauracji Stare Metropolis to swego rodzaju tradycja toruńska. Nie można jej ominąć, tak samo, jak nie można ominąć wizyty w Planetarium i przy Fontannie Flisaka.