Europejskie zabawy na fordońskich podwórkach

Europejskie zabawy na fordońskich podwórkach

10 wolontariuszy z Hiszpanii, Portugalii, Węgier i Włoch przyjechało do Bydgoszczy, by bawić się z dziećmi na fordońskich podwórkach.

Młodzi ludzie, którzy wezmą udział w projekcie „Europodwórka 7” realizowanym przez Fundację „Wiatrak”, powoli aklimatyzują się w naszym mieście.

– Zwiedzali już Bydgoszcz, mieli też pierwsze szkolenia. Dowiedzieli się m.in. na czym polega projekt „Europodwórka” – opowiada Anna Araszkiewicz z „Wiatraka”. – Poruszane też były tematy związane z komunikacją międzykulturową i różnicami kulturowymi. Młodzi ludzie dowiedzieli się, jakie są ich zadania i w jaki sposób mają przygotować zajęcia dla dzieci.

To już siódma edycja projektu „Europodwórka”, odbywającego się w Fundacji „Wiatrak” w ramach programu „Erasmus+”. Zagraniczni wolontariusze zostaną w Bydgoszczy do końca wakacji. Przez cały sierpień będą prowadzić animacje dla dzieci i młodzieży na podwórkach przy blokach Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz na terenie „Wiatraka”. Zabawy odbywać się będą zawsze w godz. 16.30–19.00.

Wolontariusze pojawią się też na imprezie „Kolacja na Wyspie”, która odbędzie się 12 sierpnia w godz. 12.00–18.00 na Wyspie Młyńskiej. Podczas gier i zabaw będą promować różne kultury Unii Europejskiej.

– Projekt „Europodwórka” prowadzimy od kilku lat. Mamy zaprzyjaźnione organizacje partnerskie w innych krajach, które u siebie ogłaszają nabór wolontariuszy – opowiada Anna Leszczyńska z Fundacji „Wiatrak”. – Chętni składają u nas CV i list motywacyjny, a potem odbywają się z nimi rozmowy rekrutacyjne przez Skype’a.

Kandydaci musieli być być wieku 18–30 lat i wykazywać chęć do pracy z polskimi dziećmi. Na miejscu mają zapewnione noclegi i wyżywienie.

Celem projektu jest zmniejszenie barier językowych i kulturowych, zwalczanie stereotypów związanych z obcą kulturą, promowanie aktywnego wypoczynku oraz wolontariatu, zwłaszcza międzynarodowego.

Zabawy z zagranicznymi wolontariuszami na fordońskich podwórkach rozpoczną się 31 lipca i potrwają aż do 1 września.

Tu pojawią się wolontariusze

31 lipca – plac zabaw przy ul. Duracza 6–8/ul. Witosa 1
2 sierpnia – Fundacja „Wiatrak”, ul. Bołtucia 7
4 sierpnia – plac zabaw przy ul. Bachledy 5/ul. Roja
7 sierpnia – plac zabaw przy ul. Szczęśliwej 5
9 sierpnia – Fundacja „Wiatrak”
11 sierpnia – plac zabaw przy ul. Igrzyskowej 1
12 sierpnia – Wyspa Młyńska, impreza „Kolacja na Wyspie” (wyjątkowo w godz.12.00–18.00)
21 sierpnia – plac zabaw przy ul. Piórka 1
23 sierpnia – Fundacja „Wiatrak”
25 sierpnia – plac zabaw przy ul. Chłodzińskiego 1/ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 10
28 sierpnia – plac zabaw przy ul. Thommée 3
30 sierpnia – plac zabaw przy ul. Łochowskiego 7
1 września – plac zabaw przy ul. Trybowskiego