Obchody Światowego Dnia Chorego

Obchody Światowego Dnia Chorego

W zderzeniu z cierpieniem. Obchody Światowego Dnia Chorego.

Na Mszę św. z sakramentem namaszczenia chorych oraz konferencję „W zderzeniu z cierpieniem” zaprasza w sobotę (11 lutego) Forum Dialogu i Myśli Jana Pawła II działające przy Fundacji „Wiatrak”.

Obchody Światowego Dnia Chorego organizowane są w „Wiatraku” już po raz drugi. Tegoroczne wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do lekarzy, kapelanów szpitalnych, kapłanów, osób pracujących w hospicjach, oddziałach opieki paliatywnej, ale również do ludzi chorych, cierpiących i ich rodzin.

Obchody w sobotę (11 lutego) rozpoczną się Mszą św. z sakramentem namaszczenia chorych o godz. 10 w Sanktuarium Królowej Męczenników przy ul. Bołtucia 5.

O godz. 12 w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II (ul. Bołtucia 7) zaplanowano konferencję

  1. „W zderzeniu z cierpieniem”. Wstęp wolny.

PROGRAM KONFERENCJI

godz. 12 – Słowo wprowadzenia – Ks. Krzysztof Buchholz – Prezes Zarządu Fundacji „Wiatrak” i Przewodniczący Rady Naukowo-Programowej Forum Dialogu i Myśli Jana Pawła II

godz. 12.10 – „Czy jest miejsce na przygotowanie do umierania i śmierci we współczesnej medycynie?” – dr hab. n. med. Małgorzata Krajnik, prof. UMK – Kierownik Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Collegium Medicum w Bydgoszczy; Prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie.

godz. 12.40 – Pytania

godz. 12.55 – „Integralna wizja człowieka chorego. Implikacje dla współczesnej praktyki lekarskiej” – ks. prof. UAM dr hab. Andrzej Bohdanowicz – profesor nadzwyczajny w Zakładzie Teologii Moralnej, Duchowości i Katolickiej Nauki Społecznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

godz. 13.25 – Pytania

godz. 13.40 – „Nie lękajcie się – świadectwo wobec tajemnicy cierpienia” – dr Izabela Wiśniewska – teolog, katechetka, wykładowca Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy

godz. 14.10 –  Pytania

godz. 14.25 – Zakończenie Konferencji